fbpx

Rödfärgspriset

Rödfärgspriset är arkitektpriset som belönar nyskapande, modern arkitektur där Falu Rödfärg eller annan slamfärg har en framträdande roll för helheten. 

Priset instiftades av Falu Rödfärg 2002 och har sedan dess delats ut vartannat år. I över två decennier har några av Sveriges mest framstående arkitekter visat att traditionell slamfärg har en självklar plats även i framtidens hembygd.

”Falu Rödfärg har en flera hundra år lång historia med Sverige och svenskarna, och vi hoppas att färgen ska få fortsätta vara en symbol för Sverige i minst lika många hundra år till. Med Rödfärgspriset får vi gång på gång se bevis på det fantastiska som sker när den anrika slamfärgen samverkar med modern arkitektur.”

ÄGGDAL - vinnare av Rödfärgspriset 2022

Äggdal är skapat av Karin och Gert Wingårdh från Wingårdhs arkitektkontor.

Ciselören 1 - Vinnare av Rödfärgspriset 2020

ARKITEKT: Rickard Stark, Gustav Hult, Anna Cederberg, Elinor Frej
ARKITEKTKONTOR: Okidoki Arkitekter
BYGGHERRE: Stridh & Son AB
FOTO: Johan Lindqvist

Späckhuggaren - Vinnare av Rödfärgspriset 2018

ARKITEKT: Andreas Lyckefors, Per Bornstein och Johan Olsson
ARKITEKTKONTOR: Bornstein Lyckefors arkitekter
BYGGHERRE: Privat
FOTO: Bert Leandersson

Semcon - Vinnare av Rödfärgspriset 2016

ARKITEKT: Magnus Månsson och Charlotte Erdegard
ARKITEKTKONTOR: Semrén & Månsson
BYGGHERRE: Eklandia Fastighets AB
FOTO: Bert Leandersson

Ängsvillan - Vinnare av Rödfärgspriset 2014

ARKITEKT: Jonas Bohlin
ARKITEKTKONTOR: Jonas Bohlin arkitektkontor AB i dialog med Anders Landström, arkitekt SAR/MSA och Göran Lindberg, arkitekt LAR/MSA
BYGGHERRE: Jonas Bohlin
FOTO: Jonas Sällberg

Villa Ekros - Vinnare av Rödfärgspriset 2012

ARKITEKT: Pye Aurell Ehrström, Susanne Ramel, Louise Masreliez, Katarina Grundsell
ARKITEKTKONTOR: Marge Arkitekter AB
BYGGHERRE: Lina och Tobias Ekros

Biobränsleanläggning - Vinnare av Rödfärgspriset 2010

ARKITEKT: Mats Molén
ARKITEKTKONTOR: Molén Arkitekter AB
BYGGHERRE: Trolleholms Gods AB
FOTO: Lennart Perlenhem

Nysäter bostadsområde - Vinnare av Rödfärgspriset 2008

ARKITEKT: Margareta Diedrichs, Pernilla Nordén, Gunilla Lindahl, PeGe Hilling, Kristin Werner
ARKITEKTKONTOR: Sweco FFNS
BYGGHERRE: SBC, Sveriges BostadsrättsCentrum
FOTO: Nils-Olof Sjödén, Margareta Diedrichs

Villa Maria - Vinnare av Rödfärgspriset 2006

ARKITEKT: Mats Fahlander, Thomas Marcks
ARKITEKTKONTOR: Fahlander Arkitekter AB
BYGGHERRE: Maria Nordenberg
FOTO: Tove Falk Olsson

Sportstuga vid Vänern - Vinnare av Rödfärgspriset 2004

ARKITEKT: Stefan Andersson
ARKITEKTKONTOR: SPORT arkitekter

Kvarteret Balder - Vinnare av Rödfärgspriset 2002

ARKITEKT: Christer Malmström, Anna Eriksson
ARKITEKTKONTOR: C Malmström Arkitektkontor AB
BYGGHERRE: AB Bostäder Lidköping